Ana Sayfa / Klasik Türk Mutfağı (Aşçı)

Klasik Türk Mutfağı Elemanı (Aşçı) Yetiştirme Kurs  Programı

Programın Tanımı: Kurs Programı ile; amatör veya profesyonel aşçılık yapmak üzere Türk mutfağını, ağırlama kültürünü, gıda bilgisini ve güvenliğini bilen, çorbaların, mezelerin, hamurlu, tencere, tava,fırın yemeklerinin,pilav,garnitür ve tatlıların hazırlanmasını, pişirme yöntemi, süresini   uygulayıp yapan,klasik türk mutfağı konusunda bilgi sahibi olmak ve daha güzel yemek yapmak isteyen ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya profesyonel anlamda aşçılık yapacak Türkiye ve Dünya yiyecek-içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu  bilinçli, nitelikli klasik Türk Mutfağı Elemanı yetiştirilmektedir.

Mesleğin Önemi, İş İmkanı: Klasik Türk Mutfağını bilen sertifikalı elemanlara Türkiye içinde ve dışında faaliyet gösteren,yerli ve yabancı  hotel, tatil köyü,restoran,kafe, yemek firmaları ile diğer işletmelerde her geçen gün çok fazla bir talep olmaktadır. Bu programı bitiren MEB onaylı Klasik Türk Mutfağı Elemanlığı (Aşçılık) Mesleki Eğitim Belgesi alan  kişiler bireysel olarak yurt içi ve yurt dışındaki Hotel,Tatil Köyü,Restoran,Yemek Firmaları ve Kafe lerde rahatlıkla iş bulup sertifikalı Klasik Türk Mutfağı Elemanı olarak yüksek ücretle çalışabilirler.

     Kursiyerlerin İstemeleri halinde kendileriyle yapılan Esnek Çalışma İş Sözleşmesi şartlarında kursun bağlı olduğu firmaya ait Net FHS vasıtasıyla yurt içi ve yurt dışındaki Hotel, Tatil Köyü, Restoran,Yemek Firmaları, Kafe iş yerlerinde dolgun ücretle sigortalı çalışmak üzere iş garanti edilmektedir.

     Ankara dışından gelecek yerli ve yabancı uyruklu tüm kursiyerler kurumumuzdan kalacak yer talep etmeleri halinde görevli elemanlarımız tarafından Ankara otogarı veya havaalanından bizzat karşılanırlar. Daha sonra kurs merkezinde kayıt işlemleri yapılır ve konaklama yerlerine götürülerek  ücret karşılığında yerleştirilmeleri sağlanır.               

Sertifika: Kurs Programını bitirenlere MEB Onaylı Klasik Türk Mutfağı Elemanı (Aşçı) Belgesi  verilmektedir.

Katılım Şartları: Türkiye nin her bölgesinden en az İlköğretim Okulu (Eski Orta Okul) mezunu her yaştaki erkek ve bayanlar Türkiye de oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler katılabilir.

Kurs Süresi: Klasik Türk Mutfağı Elemanı (Aşçı) Yetiştirme Kurs programının toplam süresi 250 saat olup 10 hafta sürmektedir.

Bu süreler sonunda Kursiyer aldığı Kurs Bitirme belgesi ile bulunduğu İlin Ticaret Odalarına Kaydını yaptırarak İşyeride açabilecektir.

Ders Gün ve Saatleri: Dersler; 5-7 kişilik özel guruplar, 12-15 kişilik genel  guruplar  şeklinde hafta içi veya haftasonu grupları şeklinde alanında uzman ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş eğitmenler tarafından verilmektedir.

Aşçılık Kurslarımız ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız