Ana Sayfa / Temel Pastacılık

Temel Pastacılık Eğitimi

Programın Tanımı: Kurs Programı ile; çörek, gevrek, kek, çikolata, vanilya, turta,milföy hamuru hazırlayabilen, kurabiye, beze, pizza, tart, turta, pohaça, çikolata, şeker hamuru süslemeleri,pasta tasarımı yapabilen amatör   ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya hotel, tatil köyü, restoran, pastaneler ve  kafe lerde çalışabilecek uluslar arası nitelikte profesyonel anlamda Temel Pastacılık  Elemanı yetiştirilmektedir.

Mesleğin Önemi, İş İmkanı: Günümüzde Pastacılık bilen sertifikalı elemanlara Türkiye içinde ve dışında faaliyet gösteren,yerli ve yabancı  hotel, tatil köyü,restoranlar,yemek firmaları,pastaneler,kafelerde  çok fazla bir talep var dır. Bu programı bitiren MEB onaylı Temel Pastacılık Elemanlığı Mesleki Eğitim Belgesi alan  kişiler bireysel olarak yurt içi ve yurt dışındaki Hotel,Tatil Köyü,Restoran,Yemek Firmaları,Pastaneler ve Kafe lerde rahatlıkla iş bulup sertifikalı Temel Pastacılık Elemanı sıfatıyla yüksek ücretle çalışabilirler.

     Kursiyerlerin İstemeleri halinde kendileriyle yapılan Esnek Çalışma İş Sözleşmesi şartlarında kursun bağlı olduğu firmaya ait Net Hizmet Servisleri vasıtasıyla yurt içi ve yurt dışındaki Hotel, Tatil Köyü, Restoran, Yemek Firmaları, Pastaneler, Kafe iş yerlerinde dolgun ücretle sigortalı çalışmak üzere iş garanti edilmektedir.

     Ankara dışından gelecek yerli ve yabancı uyruklu tüm kursiyerler kurumumuzdan kalacak yer talep etmeleri halinde görevli elemanlarımız tarafından Ankara otogarı veya havaalanından bizzat karşılanırlar. Daha sonra kurs merkezinde kayıt işlemleri yapılır ve konaklama yerlerine götürülerek ücret karşılığında yerleştirilmeleri sağlanır.               

Sertifika: Kurs Programını bitirenlere MEB Onaylı Temel Pastacılık Elemanı Kurs Bitirme Belgesi   verilmektedir.

Bu süreler sonunda Kursiyer aldığı Kurs Bitirme belgesi ile bulunduğu İlin Ticaret Odalarına Kaydını yaptırarak İşyeride açabilecektir.

Katılım Şartları: Türkiye nin her bölgesinden en az İlköğretim Okulu (Eski Orta Okul) mezunu erkek ve bayanlar Türkiye de oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler katılabilir.

Kurs Süresi: Temel Pastacılık Elemanı Yetiştirme Kurs programının toplam süresi 120 saat olup ortalama 6 hafta sürmektedir.

Ders Gün ve Saatleri: Dersler; 5-7 kişilik özel guruplar, 12-15 kişilik genel  guruplar  şeklinde hafta içi veya haftasonu grupları şeklinde alanında uzman ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  görevlendirilmiş  eğitmenler tarafından verilmektedir.

Pastacılık Kurslarımız ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız