Ana Sayfa / Bakıma Muhtaç Özürlü Bakım Elemanı

Bakıma Muhtaç Özürlü Bakım Elemanı Yetiştirme Kurs Programı   

Programın Tanımı: Kurs Programı ile; yaş ve özür guruplarına göre özürlü bireyin özelliklerini ve psiko-sosyal ihtiyaçlarını tanıyabilen, kişisel bakım ihtiyaçlarının alanı,sınırları ve önemini kavrayan,özürlü bireyin sosyal hayata uyumu ve katılımına yönelik refakat hizmeti sağlayabilen, gerektiğinde özürlü bireye fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, özürlü hasta odası düzenleyebilen, özürlü hastaya yatak içi ve dışı egzersizler yaptırabilen, ilaç verebilen, rahatlatan, ilk yardım uygulayabilen Bakıma Muhtaç Özürlü Bireylere Hizmet Verecek Bakım Elemanı yetiştirilmektir.

Mesleğin Önemi, İş İmkanı: Nüfusun yaklaşık % 10 u özürlü bireylerden oluşmaktadır. Bu programı bitiren ve MEB onaylı Bakıma Muhtaç Özürlü Bakım Elemanlığı Mesleki Eğitim Belgesi sertifika alan  kişiler her zaman için “Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ile Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında “Bakıcı Personel” statüsünde evlerde, resmi ve özel Özürlü Bakım Merkezlerinde veya (Hastane, Poliklinik, v.b.) yerlerde çalışabilmektedir.

Bakıcı Personel sıfatıyla bireysel olarak evlerde veya  resmi veya  özel Özürlü,Hasta,Yaşlı Bakım Merkezlerinde özürlüye bakma karşılığı alınacak ücretin tamamı  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından istisnasız ödenmektedir.

Buna ilaveten özürlünün kendisi tarafından da ayrıca ödeme yapılabilmektedir. Dolayısıyla bu kurs programını bitiren kişilere  “Bakıcı Personel” statüsünde Türkiye genelinde kalıcı ve yüksek ücretle çok geniş iş imkanları mevcuttur.

Ayrıca; kursumuzdan mezun olan tüm “Bakıma Muhtaç Özürlü Bakım Elemanları” na istemeleri halinde kendileriyle yapılan Esnek Çalışma İş Sözleşmesi şartlarında kursun bağlı olduğu firmaya ait Net AHS vasıtasıyla ev ve iş yerlerinde dolgun ücretle sigortalı çalışmak üzere yatılı, yatısız iş garanti edilmektedir.

Kurs Ücreti-Ödeme: Kurs ücretleri ve kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgi için kurs merkezimizle iritbata geçiniz.Kredi kartına 10 taksit ,Nakit peşin Ödemelerde % 10 İndirim uygulanmaktadır.

     Ankara dışından gelecek yerli ve yabancı uyruklu tüm kursiyerler kurumumuzdan kalacak yer talep etmeleri halinde görevli elemanlarımız tarafından Ankara otogarı veya havaalanından bizzat karşılanırlar. Daha sonra kurs merkezinde kayıt işlemleri yapılır ve konaklama yerlerine götürülerek ücret karşılığında konaklamaları sağlanır.               

Sertifika: Kurs Programını bitirenlere MEB Onaylı  “Bakıma Muhtaç Özürlü Bireylere Hizmet Verecek Bakım Elemanı  Belgesi” verilmektedir. Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ile Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelikte belirtilen esaslara göre “Bakıcı Personel” Sertifikası ile çalışırken alacağı ücret  T.C. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenmektedir. 

Katılım Şartları: Türkiye nin her bölgesinden en az İlköğretim Okulu (Eski Orta Okul) mezunu her yaştaki erkek ve bayanlar ile Türkiye de oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler katılabilir.

Kurs Süresi: Bakıma Muhtaç Özürlü Bireylere Hizmet Verecek Bakım Elemanı Yetiştirme Kurs programının süresi 240 saat teorik+150 saat uygulama olmak üzere  toplam 390 saat olup ortalama 3.5 (Üç buçuk) ay sürmektedir.

Programda belirtilen 150 saatlik uygulama eğitimi gündüzlü veya yatılı bakım hizmeti veren özel veya resmi Bakım Merkezlerinde gördürülmektedir.

Ders Gün ve Saatleri: Dersler; 5-7 kişilik özel guruplar, 12-15 kişilik genel  guruplar  şeklinde hafta içi veya haftasonu grupları şeklinde alanında uzman ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  görevlendirilmiş  eğitmenler tarafından verilmektedir.